Van egy mondat, egy klasszikus kifogás, amit szinte minden héten hallok mikor valaki jelentkezik egyik tanácsadásom, programom vagy előadásomra, majd billeg jobbra- balra, hogy jöjjön ne jöjjön. Én ilyenkor nem haragot vagy csalódottságot érzek, hanem minden egyes alkalommal elszorul tőle a szívem, mert pontosan látom a mögötte meghúzódó önpusztító mintát. Így hangzik: „Cynthia, én nagyon szeretnék változtatni, de nekem most egyszerűen nincs időm magamra, és különben is, nagyon drága egy ilyen egész napos képzés vagy egy személyes konzultáció…”
Ha te is ebben a bénító mintában vagy, ha állandóan magadat hibáztatod a sikertelen kapcsolataid miatt, de közben sajnálod az energiát, az időt és a pénzt a saját fejlődésedre, akkor most valami olyat kell hallanod, ami talán elsőre fájni fog, de muszáj kimondani a tiszta igazságot: Nem veled, mint emberrel van a baj. A baj a tudatosság és a cselekvés teljes hiányával van, ami viszont nagyságrendekkel több pénzedbe, idődbe és egészségedbe kerül neked, mint azt valaha is gondoltad volna!
Minden egyes alkalommal, amikor azt mondod, hogy nincs időd magadra, vagy túl drága egy önismereti tréning, valójában egy dolgot teszel: lemondasz saját magadról. Hivatalosan is aláírod a nyilatkozatot, hogy lemondasz a jövődről, a boldogságodról és a belső szabadságodról. Ülj le ma este egy csendes szobában, vegyél elő egy papírt, egy tollat, és számold ki teljesen racionálisan, hideg fejjel, számszerűsítve: mennyibe kerül neked még 5 vagy 10 év folyamatos belső szenvedés? Mennyibe kerül az az elképesztő mennyiségű életenergia, amit egy halott, mérgező kapcsolat látszatszerű életben tartására pazarolsz nap mint nap? Mennyibe kerülnek a méltatlan randevúk, a rossz döntések, a feleslegesen megvásárolt pótcselekvések – egy újabb ruha, egy drága utazás vagy a hétvégi buli, hogy csillapítsd a magányt –, amelyekkel csak a benned tátongó belső űrt próbálod ideig-óráig elnyomni?
Azt hiszed, hogy spórolsz, ha nem foglalkozol a traumáiddal, a gyerekkori mintáiddal és a tudatalatti blokkjaiddal. Azt hiszed, ha homokba dugod a fejed, az ingyen van. De a kőkemény valóság az, hogy a méltatlan randik, a nárcisztikus vagy érzelmileg elérhetetlen partnerek és a több évnyi felesleges párkapcsolati dráma nemcsak óriási érzelmi önhibáztatásba és egészségügyi számlákba kerül, hanem a létező legértékesebb, vissza nem kérhető valutádat veszi el: az önbecsülésedet és az idődet. Az idődet pedig semmilyen földi pénzért nem vásárolhatod vissza.
Nézzük meg ezt a döntéselméletet a pszichológia oldaláról. Amikor nem fektetsz be az önismeretedbe, a tudatalattidban lévő sémák (az úgynevezett maladaptív sémák) irányítják a döntéseidet. Ez azt jelenti, hogy újra és újra ugyanazt a hibás partnerválasztási mintát fogod ismételni. Ennek a pénzügyi és érzelmi költsége (válóper, közös vagyon megosztása, terápia a gyerekeknek, kiesett munkaidő a depresszió miatt) nagyságrendekkel meghaladja még egy prémium önismereti program árát. Spirituális értelemben pedig a tudatlanság fenntartása a karma ismétlődését jelenti. Nem lépsz fel a következő tudatossági szintre, hanem ugyanabban az osztályban ismétled a bukást az élet iskolájában. Ezt nevezem én úgy, hogy visszakerülsz a start mezőre a következő kapcsolatodban.
Ha sajnálod magadtól a befektetést, ami a valódi, strukturált változáshoz vezetne, akkor egy rendkívül veszélyes és tiszta üzenetet küldesz a mindenségnek és a saját tudatalattidnak: „Én nem érek ennyit. Az én életem, az én boldogságom nem ér meg ennyi erőfeszítést.” És pontosan az ilyen belső állapotú, önmagukat leértékelő embereket fogod mágnesként bevonzani az életedbe. Olyan férfiakat fogsz találni, akik szintén sajnálni fogják tőled a figyelmet, a tiszteletet és az elköteleződést. A külső valóságod mindig a te belső önbecsülésed pontos tükörképe.
Tedd fel magadnak a kérdést: mi az értékesebb? Egy újabb ruha a szekrényben, ami két napig ad hamis örömöt, vagy egy teljesen új, szabad, magabiztos élet, ahol te irányítasz, és ahol nem kell könyörögnöd a szeretetért? Dönts jól. Ne várd meg, amíg még mélyebbre süllyedsz a mocsárban. Kattints a linkre, fektess be önmagadba, vállald a felelősséget, és találkozzunk a következő programomon, hogy te is büszkén elmondhasd: Ébredj a Sikerre!